• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 38 hostů a žádný člen

Příručka přerušovaného půstu pro začátečníky

Přerušovaný půst praktikuji už déle než rok.

 

Vynechávám snídani a jím dvakrát, jednou kolem 13. hodiny a podruhé kolem 20. hodiny. Potom držím 16-ti hodinový půst, dokud se znovu nenajím další den ve 13 hodin. Od doby, co jsem s přerušovaným půstem začal, jsem překvapivě přibral svalovou hmotu (přes 4,5 kila; z 93 na 97,5 kg); snížil se mi podkožní tuk (o 3%; ze 14% na 11%); zvýšila se maximální výbušná síla (před několika měsíci jsem udělal osobní rekord v nadhozu - 115 kg) a zkrátil se čas strávený cvičením (ze 7,5 hodiny na 2,5 hodiny týdně).

 

Jinými slovy jsem silnější, vyrýsovanější a mám větší výbušnou sílu, přestože cvičím a jím méně.

 

Možná si říkáte...

 

Jak je to možné? Není vynechání snídaně škodlivé? Proč by se někdo postil 16 hodin každý den? Jaké to má výhody? Existují nějaké podporující studie, nebo jsi jen blázen? Je to nebezpečné?

 

Zpomalte, přátelé. Sice se o mně ví, že občas dělám kraviny, ale tohle je naprosto legitimní. Přerušovaný půst je vhodný pro muže i ženy, lze ho snadno zakomponovat do vašeho životního stylu a má spoustu zdravotních přínosů.

 

Pojďme si povídat o přerušovaném půstu a všemu, co k němu patří.

 

Co je Přerušovaný Půst a proč bych ho měl praktikovat?

 

Přerušovaný půst není dieta, je to styl stravovaní. Jde o naplánování jídel tak, abyste z nich dostali co nejvíce. Přerušovaný půst nezmění co jíte, ale kdy to jíte.

 

Proč stojí za to změnit, kdy jíte?

 

Nejvýraznějším plusem je, že se jedná o způsob, jak mít nízké procento podkožního tuku, aniž byste museli držet nějakou bláznivou dietu nebo kalorie na nule. Ve skutečnosti se budete snažit množství kalorií udržet na stejné hodnotě, než jste s přerušovaným půstem začali. (Většina lidí jí větší jídla v kratším časovém úseku.) Navíc je přerušovaný půst dobrý způsob, jak si udržet svaly zatímco snižujete množství tuku.

 

S tím vším na paměti - přerušovaný půst lidé zkoušejí především proto, aby zhubli. Jak přerušovaný půst vede ke ztrátě tuku si řekneme za chvíli.

 

To nejhlavnější je, že přerušovaný půst je jednou z nejsnazších strategií, které jsou k dispozici, pro zbavení se špatné váhy za současného udržení si dobré váhy, protože vyžaduje jen malé změny ve vašem chování. To je velice dobrá zpráva, protože to znamená, že přerušovaný půst spadá do kategorie: „dostatečně jednoduchý, takže ho budete dodržovat, a zároveň dostatečně smysluplný, takže opravdu uvidíte změnu.“

 

Jak Přerušovaný Půst Funguje?

 

Abychom pochopili, jak přerušovaný půst vede ke ztrátě tělesného tuku, musíme nejdříve porozumět rozdílu mezi stavem, kdy jste v „krmícím módu“ a kdy „půstujete“.

 

Vaše tělo je v „krmícím módu“, když tráví nebo vstřebává potravu. Obvykle se spustí, když začnete jíst a trvá tři až pět hodin, kdy tělo tráví a vstřebává jídlo, které jste zrovna pozřeli. Zatímco se nacházíte v tomto stavu, je pro vaše tělo velmi těžké spálit tuk, protože hladina insulinu je vysoká.

 

Po tomto časovém úseku přechází tělo do stavu známého jako po-vstřebávací stav, což je pouze módní označení toho, že vaše tělo nezpracovává potravu. Po-vstřebávací stav trvá od 8 do 12 hodin od vašeho posledního jídla, po čemž vstoupíte do stavu „půstu“. Pro tělo je mnohem snazší spalovat tuk v půstovém stavu, protože hladina insulinu je nízká.

 

Když jste ve stavu půstu, vaše tělo dokáže spálit tuk, k němuž nemělo přístup během krmícího módu.

 

Jelikož do půstového stavu nevstoupíme dříve než 12 hodin po našem posledním jídle, naše tělo se v tomto stavu, ve kterém dochází k pálení tuku, nachází pouze výjimečně. To je jeden z důvodů, proč mnozí lidé, kteří přerušovaný půst začnou praktikovat, ztratí mnoho tuku, aniž by změnili, co jí, jak moc toho sní nebo jak často cvičí. Půst uvede vaše tělo do takového stavu, v němž spaluje tuk a do něhož se dostaneme velice zřídkakdy během obvyklé jídelního plánu.

 

Výhody Přerušovaného Půstu

 

Zbavit se tuku je fajn, ale není to jediný důvod, proč vyzkoušet přerušovaný půst.

 

1. Přerušovaný půst zjednoduší váš den.

 

Jsem velký fanda změny návyků, jednoduchosti a snižování stresu. Přerušovaný půst přinesl do mého života dodatečnou jednoduchost, kterou si opravdu užívám. Když se probudím, nelámu si hlavu se snídaní. Prostě vypiju sklenici vody a začnu svůj den.

 

Jím rád a vaření mi nedělá problém, takže jíst tři jídla denně pro mě nikdy nebyl velký problém. Přerušovaný půst mi nicméně dovoluje jíst o jedno jídlo méně, což znamená o jedno plánování jídla méně, o jedno vaření jídla méně a stresování se kvůli jednomu jídlu za den méně. Život je trochu snazší a to se mi zamlouvá.

 

2. S přerušovaným půstem budete žít déle.

 

Vědci ví už dlouhou dobu, že omezení kalorií je cestou k prodloužení života. Z logického hlediska to dává smysl. Když hladovíte, tělo hledá způsob, jak prodloužit život.

 

Je tu jenom jediný problém: kdo chce dobrovolně hladovět, aby mohl žít déle?

 

Já nevím jak vy, ale já si chci svůj dlouhý život užít. Hladovět nezní moc lákavě.

 

Dobrá zpráva je, že přerušovaný půst uvádí do chodu mnoho shodných mechanismů, které prodlužují život, jako omezování kalorií. Jinými slovy získáte výhody v podobě toho, že se dožijete déle, aniž byste museli hladovět.

 

Už v roce 1945 bylo zjištěno, že přerušovaný půst prodlužuje život myší. (Tady je studie.) Z novějších studií došla tato k závěru, že držení půstu každý druhý den vedlo k prodloužení života.

 

3. Přerušovaný půst může snížit riziko vzniku rakoviny.

 

Tenhle bod je předmětem diskuse, protože nebyl proveden dostatek výzkumů a experimentů o vztahu rakoviny a půstu. První výsledky ovšem vypadají slibně.

 

Tato studie 10 pacientů s rakovinou naznačuje, že vedlejší účinky chemoterapie můžou být zeslabené držením půstu před zákrokem. Tento závěr je také podpořen dalším výzkumem, která zkoumala účinky držení půstu každý druhý den u pacientů s rakovinou a došla k závěru, že půst před chemoterapií zvyšuje úspěšnost procedury a snižuje počet úmrtí.

 

A nakonec tato vyčerpávající analýza mnoha výzkumů půstu a nemocí došla k závěru, že půst se nejenže jeví účinný při snižování rizika rakoviny, ale také kardiovaskulárních chorob.

 

4. Přerušovaný půst je mnohem snazší než diety.

 

Důvodem, proč většina diet selhává, není to, že si občas k jídlu dáme něco „špatného“, ale to, že se diety nedržíme v dlouhodobě. Není to výživový problém, je to problém změny chování.

 

V tomto ohledu přerušovaný půst zazáří, protože je pozoruhodně snadné ho realizovat, jakmile se přeneseme přes myšlenku, že musíme jíst každou chvíli. Z této studie například zjistíte, že přerušovaný půst byl účinnou strategií  pro snížení hmotnosti u obézních jedinců a dojdete k závěru, že „testovaní jedinci se rychle přizpůsobili“ pravidelnému přerušovanému půstu.

 

Rád bych citoval Dr. Michaela Eadese, který vyzkoušel přerušovaný půst sám na sobě, citace popisuje rozdíl mezi držením diety a přerušovaným půstem.

 

 „Diety jsou snadné když je plánujeme, ale složité při jejich provádění. Přerušovaný půst je přesný opak – je náročnější při plánování, ale je snadné ho dodržet.

 

Většina z nás přemýšlela o tom, že nějakou dietu vyzkouší. Když najdeme takovou, která nás osloví, může se nám zdát, že ji půjde bez problému dodržet. Jenže když na to přijde, je to obtížné. Já například téměř pořád dodržuji dietu s nízkým obsahem sacharidů. Když začnu přemýšlet o tom, že bych naopak přešel na dietu s nízkým obsahem tuků, zdá se to snadné. Napadnou mě bagety, celozrnný pšeničný chléb a puding, šťouchané brambory, kukuřice, banány po tuctu apod. – a všechno to zní přitažlivě. Kdybych se ale opravdu dal na takovou dietu s nízkým obsahem tuku, brzy bych jí měl plné zuby a snil bych o mase a vajíčkách. Takže diety je snadné naplánovat, ale není vůbec jednoduché je dlouhodobě dodržovat.

 

Přerušovaný půst je složitější naplánovat, o tom není sporu. „Ty jsi bez jídla 24 hodin?“ budou se lidé nedůvěřivě dotazovat, když se svěříte, co děláte. „To bych nikdy nezvládl.“ Jenže jakmile to zkusíte, jde to jako po másle. Žádné starosti s tím co a kde jíst u jednoho nebo dvou jídel ze tří denně. Je to osvobozující. Vaše výdaje za jídlo jdou k zemi. A nemáte nějak velký hlad… Přestože je složité překonat myšlenku, že se neobejdete bez jídla, jakmile s tím jednou začnete, není nic snazšího.“

 

—    Dr. Michael Eades

 

 Podle mého názoru je úleva, jež vám přerušovaný půst přinese, nejlepším důvodem pro to ho vyzkoušet. Poskytuje širokou škálu zdravotních přínosů bez nutnosti velkých změn životního stylu.

 

Příklady Různých Rozvrhů Přerušovaného Půstu

 

Pokud zvažujete, že byste půstu dali šanci, existuje několik různých možností, jak ho zařadit do vašeho životního stylu.

 

Denní Přerušovaný Půst

 

Po většinu času se řídím vzorem přerušovaného půstu Leangains, který spočívá v 16-hodinovém hladovění následovaném 8-hodinovým oknem pro jídlo. Tenhle vzor denního přerušovaného půstu popularizoval Martin Berkhan z webu Leangains.com, odkud pochází i název.

 

Nesejde na tom, kdy začnete s 8 hodinovým oknem na jídlo. Můžete začít v 8 hodin ráno a přestat v 16 hodin odpoledne. Nebo můžete začít jíst ve 14 hodin odpoledne a přestat ve 22 hodin večer. Nastavte si to, jak vám to vyhovuje. Na sobě jsem zjistil, že začít jíst okolo 13. hodiny odpoledne a přestat jíst po 20. hodině večerní funguje skvěle, protože tak můžu jíst oběd i večeři s přáteli a rodinou. Snídaně je jídlo, které jím obvykle sám, takže jeho vynechání není žádný problém.

 

 

Protože probíhá každodenní přerušovaný půst každý den naprosto stejně, je velmi snadné naučit se jíst podle tohoto plánu. I teď nejspíš jíte svá jídla přibližně ve stejný čas, aniž byste o tom vůbec přemýšleli. S přerušovaným půstem je to stejné, pouze se naučíte v určitou dobu nejíst, což je velice snadné.

 

Jednou eventuální nevýhodou takového programu je to, že když obvykle vynecháte jedno nebo dvě jídla denně, stává se obtížnějším dosáhnout stejného množství kalorií v průběhu týdne. Jinými slovy je těžké naučit se pravidelně jíst větší jídla. Výsledkem toho bývá to, že mnoho lidí, kteří tento styl přerušovaného půstu vyzkouší, začnou ztrácet na váze. To může být dobrá nebo špatná zpráva, v závislosti na vašich cílech.

 

Tohle je nejspíš správná doba zmínit se o tom, že přestože jsem přerušovaný půst dodržoval pravidelně poslední rok, nejsem žádný fanatik. Snažím se vybudovat si zdravé návyky, které budou řídit mé chování v 90% času, takže můžu dělat cokoli chci během zbylých 10%. Když se u vás stavím a budeme se dívat na fotbal a objednáme v 11 dopoledne pizzu, hádejte co? Neřeším, že to je mimo mé okno kdy můžu jíst, prostě ji sním.

 

Týdenní Přerušovaný Půst

 

Jedním z nejlepších způsobu, jak začít s přerušovaným půstem, je zařadit ho jednou týdně nebo jednou měsíčně. Byly prokázány mnohé přínosy příležitostného hladovění, o kterých jsme se již zmínili, takže i když ho nedodržujete pravidelně, abyste snížili množství kalorií, stejně nabízí mnoho dalších zdravotních přínosů.

 

Obrázek níže ukazuje jeden z možných způsobů, jak může vypadat přerušovaný půst jednou týdně.

 

 

V tomto příkladu je pondělní oběd vaše poslední jídlo dne. Poté držíte půst do úterního oběda. Tento rozvrh má tu výhodu, že vám dovolí jíst každý den v týdnu za přítomnosti všech výhod, které s sebou 24 hodinový půst přináší. Je také menší pravděpodobnost, že příliš zhubnete, protože vynecháváte jen dvě jídla týdně. Takže pokud chcete přibrat nebo si udržet váhu, tohle může být správná volba.

 

V minulosti jsem 24 hodinové půsty držel (jeden minulý měsíc) a nabízí se široká škála různých možností, jak ho zařadit do vašeho rozvrhu. Takovým příkladem, kam zařadit 24 hodinový půst může být třeba celodenní cestování nebo den po velkém svátečním hodování

 

Asi největší výhodou 24 hodinového půstu je, že překonáte psychickou bariéru vůči půstům. Pokud jste nikdy půst nedrželi, úspěšné dokončení vašeho prvního půstu vám pomůže uvědomit si, že když jeden den nic nesníte, nezemřete.

 

Přerušovaný Půst Obden

 

Přerušovaný půst každý druhý den zahrnuje delší půsty každý druhý den v týdnu.

 

Na obrázku dole byste například snědli pondělní večeři a potom nejedli až do úterního večera. Ve středu můžete jíst celý den a 24 hodinový půst začít opět hned po středeční večeři. Tento způsob umožňuje provádět pravidelné déletrvající půsty a přesto jíst alespoň jedno jídlo každý den.

 

 

Zdá se, že právě tento styl přerušovaného půstu je často používán při výzkumech, ale podle mého pozorování není moc oblíbený v běžném životě. Nikdy jsem tento typ přerušovaného půstu nezkoušel a nemám to ani v plánu.

 

Výhodou je, že tento způsob vám umožní udržovat se v hladovějícím stavu delší dobu, než vám umožní přístup používaný v Leangains. Hypoteticky to zvyšuje výhody, které půst přináší.

 

Prakticky bych měl ovšem obavy o to, abych přijímal dostatek potravy. Podle mé zkušenosti je navyknutí se více jíst jednou z nejsložitějších věcí, jež s sebou přerušovaný půst nese. Je snadné zvládnout pořádně hodovat při jednom jídle, ale naučit se to dělat každý den v týdnu vyžaduje trochu plánování, hodně vaření a pravidelného stravování. Důsledkem toho je, že většina lidí, kteří přerušovaný půst vyzkouší, začnou hubnout, protože objem jejich jídla zůstává stejný jako býval, přestože jí o několik jídel týdně méně.

 

Pokud se pokoušíte zhubnout, tohle pro vás není problém. I když jste s vaší váhou spokojení, nebude to pro vás velký problém, pokud se budete držet denního nebo týdenního rozvrhu. Pokud ovšem nejíte 24 hodin několik dní v týdnu, bude velice těžké jíst dostatečně ve dnech, kdy můžete, abyste to vynahradili.

 

Následkem toho si myslím, že je lepší nápad vyzkoušet denní přerušovaný půst nebo jeden 24-hodinový půst týdně nebo měsíčně.

 

Často Pokládané Dotazy, Obavy a Stížnosti

 

Jsem žena. Měla bych něco dělat odlišně?

 

S žádnou ženou jsem na zařazení přerušovaného půstu nepracoval, takže nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti.

 

Co jsem ovšem slyšel je, že ženy se můžou přiklánět k delšímu oknu pro jídlo, když praktikují denní přerušovaný půst. Zatímco muži obvykle drží půst 16 hodin a poté mohou jíst 8 hodin, ženy mohou dosáhnout lepších výsledků, pokud budou jíst 10 hodin denně a půst držet 14 hodin. Nejlepší rada, jakou mohu dát komukoli, nejen ženám, je experimentovat a zjistit, co pro vás funguje nejlépe. Vaše tělo vám dá znamení. Následujte směr, na nějž vaše tělo reaguje příznivě.

 

Ještě doplním, že pokud jste žena, na Facebooku existuje ženská skupina o přerušovaném půstu. Jsem si jistý, že tam můžete nalézt mnoho odpovědí a podpory.

 

Nedokážu vynechat snídani. Jak to děláš?

 

Nijak. Snídaně je moje oblíbené jídlo dne, takže je jím každý den ve 13 hodin odpoledne.

 

Pokud si předcházející den dáte větší večeři, budete možná překvapeni tím, kolik energie budete ráno mít. Většina obav a starostí, které lidé mají ohledně přerušovaného půstu, je následkem toho, že obchodní společnosti jim vtloukají do hlavy, že musejí mít snídani nebo že musí jíst každé tři hodiny a podobně. Vědecké výzkumy tato tvrzení nepodporují, stejně jako má vlastní zkušenost.

 

Měl jsem za to, že bychom měli jíst každé 3 hodiny?

 

Možná jste slyšeli někoho tvrdit, že byste měli jíst šest jídel denně nebo jíst každé tři hodiny a podobně.

 

Tady je důvod, proč byl tenhle názor určitý čas velice oblíbený:

 

Vaše tělo při zpracování jídla spaluje kalorie. Myšlenka za strategií jíst více jídel byla ta, že když jíte častěji, spálíte za den také více kalorií. Tím pádem by mělo jedení více jídel pomoci redukovat vaši váhu.

 

Problém je následující:

 

Množství kalorií, které spálíte, je přímo úměrný velikosti jídla, které vaše tělo zpracovává. Takže strávení šesti menších jídel, jež dohromady vydají za 2000 kalorií spálí stejné množství energie, jako zpracování dvou velkých jídel po 1000 kaloriích.

 

Nezáleží tedy na tom, jestli do sebe dostanete kalorie v 10 jídlech nebo v 1 jídle, nakonec je to úplně to samé.

 

Tohle je šílenost. Kdybych nejedl 24 hodin, umřel bych.

 

Upřímně věřím, že psychická překážka je největším problémem, která lidem brání držet půst, protože ve skutečnosti to opravdu není nijak těžké.

 

Tady je několik důvodů, proč není přerušovaný půst tak šílený, jak si myslíte.

 

Zaprvé: Půst praktikovaly různorodé náboženské skupiny celá staletí. Lidé zabývající se medicínou si všímali zdravotních přínosů půstu po tisíciletí. Jinými slovy, půst není nějaká nová móda nebo šílený marketingový tah. Je známý dlouhou dobu a opravdu funguje.

 

Zadruhé: Půst přijde mnoha z nás jako něco cizokrajního jednoduše proto, že o něm nikdo moc nemluví. Důvodem je, že nikdo nemůže zbohatnout na tom, když vám řekne, že nemusíte jíst jejich výrobky, nemusíte užívat jejich doplňky stravy a nemusíte kupovat jejich zboží. Jinými slovy půst není příliš dobře zpeněžitelný koncept a tak nejste vystavení marketingu a reklamám na půst příliš často. Výsledkem toho je, že se nám zdá jaksi extrémní nebo zvláštní, i když tomu tak vlastně není.

 

Zatřetí: Nejspíš jste drželi půst mnohokrát, jenom si to neuvědomujete. Přispali jste si někdy o víkendu a potom si dali pozdní snídani s obědem zároveň? Někteří lidé to dělají každý víkend. V takových situacích často jíme večeři den předtím a nic nejíme do 11 dopoledne nebo poledne nebo i déle. Tady máte 16-hodinový půst a nemuseli jste nad tím ani přemýšlet.

 

Nakonec: Doporučil bych 24-hodinový půst i v případě, že se nechystáte přerušovaný půst praktikovat pravidelně. Je to dobrá technika, jak se naučit, že jeden den bez jídla přežijete naprosto v pohodě. Navíc, jak jsem naznačil mnoha studiemi v tomto článku, přináší s sebou mnoho zdravotních přínosů.

 

Jaké jsou dobré zdroje informací o přerušovaném půstu?

 

Velké množství informací o přerušovaném půstu se lze dozvědět čtením podobných článků, jako je tenhle a přečtením zdrojů uváděných dále, ale nejlepším způsobem, jak zjistit, co funguje zrovna pro vás, je vyzkoušet to. S tímto na paměti uvádím následující zdroje.

 

Web o Leangains verzi přerušovaného půstu Martina Berkhana je výborný. Můžete ho najít zde. Pokud hledáte články, se kterými začít, doporučuji tento, tento a tento.

 

Andy Morgan také vytvořil vynikající stránku, která se zabývá modelem Leangains, najít ji můžete zde. Obzvláště se mi líbí jeho metoda počítání makronutrientů místo počítání kalorií, o čemž si můžete přečíst zde. (S tím, že já nepočítám nic, prostě jen jím.)

 

Na fóru Reddit je velice aktivní vlákno, kam lidé posílají vlastní pokroky s půstováním podle Leangains. Dostanete se na něj tudy.

 

Brad Pilon napsal dobrou knihu o přerušovaném půstu nazvanou Eat Stop Eat, kterou si můžete zakoupit zde.

 

A na závěr příspěvek Johna Berardiho o přerušovaném půstu, který je výbornou ukázkou toho, jak si teorie ověřit v praxi. Stáhnout ho můžete tady.

 

Co si myslíte vy?

 

Vyzkoušeli jste přerušovaný půst? Pokud ano, jak to šlo?

 

Autor

James Clear
Přeložil: Sonnak
Zdroj: http://jamesclear.com/the-beginners-guide-to-intermittent-fasting

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Distress – prvořadá psychická i emoční příčina rakoviny

Jak je možné žít životem bez stresu a zabránit tak vzniku rakoviny a dalších zdravotních problémů? Lze to dokázat tím, že se naučíte ovlivňovat hladiny stresového hormonu kortizolu a tím, že na mentální nebo emoční stres ve svém životě získáte náležitý nadhled.


Občasná hladovka je klíčovou strategií proti stárnutí a k dlouhověkosti

Naši dávní předkové se vyvíjeli v prostředí naplněném stresem a nouzí. Často jim nebylo dostupné žádné jídlo, a proto u nich bylo hladovění běžným jevem. Tento způsob života nám zanechal genetické stopy s klíčovými informacemi ovlivňujícími naše zdraví a tělesnou kondici.


Hovězí maso z volného chovu je výživnější než drůbeží

Už více než 60 let je hovězí maso zavrhováno, protože jsou mu přičítány škodlivé účinky v podobě zanášení tepen nebo zvýšené hladiny cholesterolu, které mají způsobovat především jeho nasycené tuky...Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz