• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 24 hostů a žádný člen

Banány – 10 věcí, které o nich pravděpodobně nevíte

Ať už ho jedí k svačině, mixují do ovocného smoothie nebo používají k rychlé výrobě chleba a palačinek, lidé banány prostě milují. Banány jsou základní potravinou na pultech obchodů a mnoho z nás stále nutí přemýšlet o svém tropickém původu a užitečnosti pro zdraví. Až si budete příště pochutnávat na banánu, zkuste si vzpomenout na jednu z těchto věcí:

 

 

1Ruce a prsty

 

Banány nerostou na stromech. Banánovník se řadí k “stromovitým” rostlinám a jde o dlouholetou bylinu. Jeho plody jsou pokládány za bobule. Trs banánů se správně nazývá ruka, a jeden banán je tedy jejím prstem.

 

 

2Zdravé srdce

 

Jeden banán obsahuje 467mg draslíku, který podporuje kardiovaskulární systém. Pravidelná konzumace ovoce bohatého na draslík chrání tělo před vysokým krevním tlakem, aterosklerózou a infarktem.

 

 

3Kosti


Banány sice neobsahují vysoké množství vápníku, ale zásobují tělo fruktooligosacharidy, což jsou prebiotické látky podporující přátelské bakterie ve střevech. Při jejich kvašení v trávicím traktu zlepšují schopnost těla vstřebávat vápník.

 

 

4Energie a nálada


Další přínos vysokého obsahu draslíku v banánech je jeho funkce dodavatele energie. Banány navíc obsahují také aminokyselinu tryptofan, serotonin zodpovědný za přenos nervových vzruchů a stresový hormon noradrenalin, jsou proto vhodné jako prevence depresí a posilují pocit duševní pohody a uvolnění. Rovněž tělu dodávají vitamín B6, díky kterému se lépe bráníme ospalosti, náladovým výkyvům a podrážděnosti.

 

 

5Zrak


V kombinaci s africkou bylinou Orinol jsou banány v Nigérii používány k léčení šedého zákalu. Spolu s dalšími druhy ovoce pak dokáží zabránit makulární degeneraci, jež je hlavní příčinnou ztráty zraku u starších lidí. Studie publikovaná v Archives of Opthmalogy v roce 2004 ukázala, že u lidí, kteří jedí ovoce třikrát denně, je jen velmi malá pravděpodobnost propuknutí onemocnění zapříčiňujících ztrátu zraku.

 

 

6Zlepšené zažívání


Banány potlačují kyseliny v trávicím traktu, zmírňují pálení žáhy a pomáhají předcházet vředům. Banány také obsahují pektin, rozpustnou vlákninu, jež usnadňuje vylučovací procesy a pomáhá při prevenci zácpy.

 

 

7Jídlo pro děti


Jelikož se velice snadno tráví, jsou banány perfektním jídlem pro malé děti, které zrovna začínají s pevnou stravou.

 

 

8Ochrana před HIV


Journal of Biological Chemistry v březnu roku 2010 publikoval studii, která odhaluje léčivé schopnosti BanLecu, což je zkratka pro protein zvaný banánový lektin. Badatelé zjistili, že tento protein, který se váže k cukrům, se také dokáže svázat s buňkami nakaženými HIV, obklopí je a zabrání jejich množení a přenosu viru.

 

 

9Klony


Díky moderní přepravě se tyto tropické bobule bylinného původu staly tradičním zbožím na pultech obchodů a většina zákazníků je považuje za samozřejmost. Tato situace se ale může velice rychle změnit, jelikož téměř všechny v obchodech dostupné banány jsou klonovány pouze z odrůdy Cavendish, která má svůj původ v jihovýchodní Asii. To znamená, že potencionální choroba může najednou vyhladit všechny rostliny tohoto druhu. Až si budete příště zase loupat banán, snažte se zapamatovat si jeho chuť a strukturu, abyste o něm mohli vyprávět příštím generacím.

Potencionální zánik banánů není pouhé science-fiction. Botanici tuto skutečnost předpovídají v následujících dvaceti letech a v historii už dokonce došlo k podobnému případu. Na začátku minulého století byl dominantní odrůdou banánů Gros Michel, který byla také naklonovaný a nakonec vyhlazený plísní. Gros Michel byl upřednostňovaný druh banánů, jelikož byl větší a v obchodech vydržel déle než Cavendish. Údajně byl lepší i chuťově. Odrůda Cavendish nahradila Gros Michel po jeho úpadku proto, že z více než 1000 druhů banánů většina nemá příliš  líbivou chuť. Některé jsou málo sladké a používají se zejména na vaření a pak je tu ještě odrůda Goldfinger, jejíž plody mají chuť podobnou jablku.

 

 

10Nevyhazujte slupky


Dokonce i banánové slupky jsou užitečné. Přiložením jejich vnitřku na kůži lze přírodně léčit uhry a dají se použít též jako hnojivo vhodné především na růže.

 

 

Autor

Tara Green
Přeložil: Honz4
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034151_bananas_nutrition_facts

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Cvičení pět Tibeťanů pro dlouhověkost

Pět Tibeťanů je specifická sekvence jógických pozic, jejichž cvičení je údajně klíčem k dlouhověkosti. Podle legendy byla tato sestava vytvořena Tibetskými mnichy v Himalájském klášteře a poté byla rozšířena do světa plukovníkem Bradfordem z Britské armády.

 

Magic TV: Drsná metoda Ido Portala

Problémy se zdravím nespočívají jen v detailech. Zapomínáme a ztrácíme samotné základy toho, jak by naše tělo mělo správně fungovat. Naštěstí ale existují lidé, kteří ještě nezapomněli. Jedním z nich je Ido Portal.

 

Deset nejčastějších mýtů o běhání naboso

Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to jsou výrazy označující běhání způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené. Toho můžeme docílit použitím boty s velmi tenkou podrážkou, nebo během naboso.


Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz