• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 14 hostů a žádný člen

10 tipů pro efektivnější spánek

Špatný spánek představuje vážnou hrozbu pro zdraví každého jedince. Špatné spací návyky vedou k nerovnováze hormonů a cirkadiánního rytmu. To může urychlovat stárnutí a rozvoj degenerativních onemocnění v čele s nemoci srdce, rakovinou, Parkinsonovou a Alzheimerovou nemocí, osteoartrózou a mnoha dalšími.

 

10 tipů pro efektivní spánek

 

1

Správná strava

Potraviny s vysokým obsahem cukru a karbohydrátů způsobují nerovnováhy cukru v krvi, které mohou vést k problémovému spánku. Místo nich založte svůj jídelníček na zelenině bohaté na výživové látky a zdravých tucích ze zdrojů jako jsou avokádo, kokos, oříšky a bio živočišné produkty. Vyhněte se také stimulantům v podobě kofeinu, čokolády nebo kakaa alespoň šest hodin před spánkem.

 

2

Pravidelný cyklus usínání a probouzení

Tělo nejlépe pracuje při pravidelných rytmech. Pro optimální spánek choďte spát a vstávejte každý den ve stejný čas. Časy by se mely lišit maximálně o 30 minut.Výzkumy ukázaly, že člověk potřebuje pro dobré zdraví alespoň sedm až devět hodin spánku. Každá hodina spánku mezi devátou hodinou večerní a půlnocí je přitom ekvivalentní dvěma hodinám spánku po půlnoci. 

 

3

Postel pouze ke spaní

Mnoho lidí dělá na posteli spoustu dalších věcí kromě spaní. Pro optimální spánek ale zkuste vytrénovat tělo tak, že jakmile ulehnete do postele, ono pozná, že je čas spát, a vy neprodleně usnete. Všechny ostatní druhy činností se pokuste dostat pryč z ložnice.

 

4

Tma

Při absenci světla produkuje šišinka spánkový hormon melatonin, který reguluje cyklus spánku a bdění. Melatonin hraje důležitou roli při léčení a významná je i jeho antioxidační aktivita. Jakýkoliv druh světla během spánku může narušit produkci melatoninu a negativně ovlivnit spánek. Zhasněte proto všechna světla, otočte budíky směrem ke zdi a zatáhněte všechny žaluzie.

 

5

Hydratace

Existuje jemná rovnováha, které by mělo být dosaženo pro optimální spánek. Musíte zajistit, aby vaše tělo nebylo dehydratováno, protože to by navýšilo množství stresových hormonů, a zároveň aby nebylo hydratováno až moc, což by zase vedlo k návštěvám toalety v průběhu noci. Vypijte sklenici vody 90 minut před spaním a nechte si vedle postele sklenici s vodou pro případ, že se probudíte žízniví. Samozřejmostí je návštěva toalety těsně před ulehnutím do postele. 

 

6

Zima v ložnici

Po usnutí se snižuje teplota těla, kterou se snaží mozek udržet. Pokud je v místnosti příliš teplo nebo zima, může to tělo stresovat, a tím narušovat spánek. Nejlepší je udržovat teplotu od 18 do 21 stupňů.

 

7

Uklidňující čaj

Na trhu je mnoho uklidňujících čajů obsahujících byliny jako heřmánek, mučenka nebo kozlík lékařský, které pomáhají navodit spánek.

 

8

Melatonin v tabletách

Dokáže posílit přirozený cyklus spánu a bdění. U mnoha jedinců byly doloženy příznivé účinky.

 

9

Vděčnost

Mnoho spáčů dovoluje svému strachu, obavám a úzkosti narušovat klidný spánek. Každý večer před spaním si zapište tři věci, za něž jste skutečně vděční. To vás uklidní, a vy tak budete moci bez obav spát.

 

10

Stanovení priorit

Spánek není v dnešním uspěchaném světě příliš váženou komoditou. Ačkoliv právě upřednostnění spánku vám umožní využít váš potenciál skutečně naplno. Zlepšíte produktivitu práce a budete si užívat života plnými doušky.

 

 

Prášky obsahující melatonin používejte ovšem pouze v krajních případech. Melatonin je hormon a jako takový je ho nutné také brát. Kromě výše zmíněných 10 bodů je také vhodné vytvořit si před spaním nějakou formu rituálu, a ten každý den dodržovat. Ať už půjde o přípravu oblečení na další den, přeříkání modlitby nebo pouhý stoj na hlavě, každodenní pravidelná činnost prováděná před spaním dává tělu signál, aby se uklidnilo, a vy jste mohli snáze usnout. Neméně důležité je také to, na čem spíte. O matracích a kontroverzi, která je obklopuje, se dočtete ZDE.

 

Autor

Dr. David Jockers
Přeložil: Honz4
Zdroj: http://www.naturalnews.com/038252_sleep_habits_tips_bed_time

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Smetana v prášku není potravina, ale chemikálie

Miliony lidí si přidávají do ranní kávy smetanu v prášku v mylném přesvědčení, že je jaksi zdravější než skutečná smetana. Málokdo tuší, že většina těchto práškových ochucovadel nemá se smetanou nic společného...Přoč byste se měli vyhnout kosmetice obsahující sodium lauryl sulfate

Sodium lauryl sulfate (SLS) je chemická pěnivá látka, které se dostává pozornosti kvůli své potencionální toxicitě. Nalézá se v mnoha výrobcích užívaných ke každodenní hygieně a péči o tělo. Patří mezi ně zubní pasta, šampon, pleťové mléko, mýdlo...

 

Boj s únavou: potraviny, byliny, doplňky a tipy

Není tajemstvím, že mnoho lidí pociťuje únavu s určitou pravidelností. Ať to je v kanceláři, doma nebo kdekoli jinde, můžete se cítit opravdu mizerně a kvalitu vaší práce to poznamená. Únava se projeví na vašem fyzickém i psychickém stavu. Kdo trpí únavou...

 

 

Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz