• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 15 hostů a žádný člen

Ergonomie spánku

Strávil jsem 30 let přemýšlením o tom, na čem spát pro dosažení nejkvalitnějšího spánku a zdraví. Když jsem si konečně skrze osobní experimenty a výzkum uvědomil, že nejlepší matrace je žádná matrace, nikdy jsem se na svět nedíval stejnýma očima. Pokud jde o to, která postel je nejlepší postel, zaspali jsme dobu.

 

Zjistil jsem, že matrace vytváří a/nebo skrývá aktuální tělesné strukturální nevyváženosti, zamezuje cirkulaci a zabraňuje tělu opět se během spánku srovnat. Spaní na pevném povrchu dokáže obnovit správný tvar zad a srovnat tělo. Pevný povrch na spaní pomáhá vztahu těla s gravitací, se zemí. Je to léčebná praktika dostupná každému znás, která probíhá zatímco spíme.

 

Průmysl s lůžkovinami spoléhá na odvážná tvrzení, že ta která matrace nebo polštář překoná ostatní. Některá tvrzení jsou lákavá, slibující tak dobrý spánek, jaký jste ještě nikdy neměli – za pouhých pár tisíc dolarů. Kde berou tyto informace? Spánek a zdraví spolu úzce souvisí. Neexistuje žádná vědecká definice „pohodlí“. Spánek, a obzvláště hluboký spánek s theta a delta mozkovými vlnami, je znám pro obnovu zdraví. Jakým způsobem postel nebo povrch, na kterém člověk spí, skutečně ovlivňuje kvalitu spánku?

 

Když jsem se měsíce snažil najít inteligentní, vědecký článek o tom, jaká postel mi poskytne hluboký, omlazující spánek, nemohl jsem ho najít. Žádný výzkum neobsahoval o tomto tématu nic specifického – jinými slovy nejsou údaje definitivní a závěry nejsou podložené, případně jsou podložené pochybnými studiemi. Dokonce ani termíny „pohodlí“, „měkký“ a „zdravý“ nejsou vymezeny. Žádné studie nezkoumají důležité zdravotní ukazatele jako jsou puls, srdeční tep nebo množství stresových hormonů ve spojitosti s povrchem, který byl použit.

 

Většina „odborníků“ se zdá být zmatená a bezradná. Klinika Mayo například vydala prohlášení:

Pokud trpíte chronickou bolestí spodní části zad, může vám pomoci spánek na středně tvrdé matraci. Snažte se ji vyzkoušet než ji koupíte. Můžete nicméně zjistit, že od bolesti zad vám pomůže měkčí matrace.

(1)

Takže za prvé: není uvedena příčina bolesti bederní části zad. Pokud je příčina neznámá, léčba bude také. Za druhé: výraz „střední tvrdost" ani hustota nejsou definovány. Jak může být klinika Mayo spokojená s takovým doporučením, které není podložené absolutně ničím?

 

Narazil jsem na další tvrzení, například: „postel by neměla být ani moc tvrdá, ani moc měkká“ nebo „Co funguje pro jednoho člověka nemusí fungovat pro druhého.“ Jak už jsem řekl, taková tvrzení jsou vágní a nevědecká. Zdá se, že výzkum spánku zcela vynechal roli, jež hraje tělo a jak je ovlivněno spánkovým prostředím.

 

Jaká je přesná tuhost „středně tvrdé“ matrace, nebo jakékoli jiné matrace? Proč má z pohledu fyziologie jeden typ povrchu jiný účinek na tělo než jiný? A co prodyšnost a proudění vzduchu skrze matraci? Jakou roli hrají rozdíly mezi umělými a přírodními materiály? Ale ještě podstatněji: Potřebujeme vůbec matraci?

 

Měl jsem tušení, omluvte ten výraz, které stálo na samém počátku mého průzkumu. Ze zkušeností z restorativní jógy jsem přejal přístup, že některé pozice těla mohou navodit specifické uklidňující odezvy, odlehčující autonomnímu nervovému systému. Moderní ergonomie věří, že kosti potřebují určité množství odporu (tedy tvrdý povrch). Z vědy jsem si byl vědom rozdílných fází spánku a toho, že k omlazujícímu spánku dochází během třetí a čtvrté fáze. Z pohledu výživy jsem věděl o určitých vitamínech a minerálech, které jsou třeba k dosažení nejkvalitnějšího spánku a také to, že těžké kovy v těle mohou hlubší fáze spánku narušit. I přes to všechno zůstala pravda o tom, jaký druh matrace by byl nejlepší pro pohodlí a omlazení, nezodpovězena.Jediná věc, kterou jsem si byl jistý, bylo to, že se s touto věcí potýkáme všichni. Stěží uplynul den, kdy bych neslyšel část konverzace týkající se spánku, zpravidla problémům s dosažením kvalitního spánku.

 

Jsem skeptický vůči technologickým řešením, které jsou obvykle nabízeny jako odpověď na problémy se spánkem v naší společnosti. Velikost, do níž komplexnost průmyslu s lůžkovinami dosáhla, je absurdní. Není neobvyklé, když pár utratí tisíce dolarů za „dokonalý“ matracový systém. Kdyby to skutečně fungovalo, měli by lidé touto dobou, minimálně lidi v Americe, vyřešené své problémy se spánkem a probouzeli by se odpočatí a připravení na svůj den. Tak tomu ale v žádném případě není, jak dojde každému, kdo si prolistuje časopis nebo se na pár minut podívá na televizi s reklamami na prostředky podporující spánek, na prášky na spaní, lepší matrace, ortopedické polštáře a povzbuzující léky.

 

Převládající názor tvrdí, že matrace je zásadní pro kvalitní spánek stejným způsobem, jako je židle zásadní pro sezení. Proč se ale matrace staly standardem? Kdy vyšla buvolí kůže a hromada listí z módy? Můžeme mít kvalitní spánek, když spíme třeba na písčité pláži nebo něčem podobném? Proč začali tvrdit, že tvrdá postel je nejlepší a i přesto nabízejí dvě až tři stopy tlustý „systém“ matrací jen pro dosažení efektu „tvrdé postele“?Některé otázky se objevily, když jsem začal experimentovat s poleháváním a spaním na různých površích včetně pláží, kamenů u řek, trávy a také holé zemi. Můj závěr byl, že téměř všechno zdá se fungovalo, a nejlepší povrchy byly ty, které se nejvíce vzdalovaly moderním, odpruženým, vodním postelím a těm s molitanem s tvarovou pamětí.

 

Nakonec se mi podařilo nějaké informace přece jen najít. Bývalý Japonský průkopník v oblasti zdraví Katsuzo Nishi publikoval roku 1927 knihu popisující systém cviků a postupů, které zahrnovaly spaní na tvrdém povrchu jako například na prkně, což pomohlo vyrovnání páteře a krevnímu oběhu. Tady je výňatek z Nishiho stránek:

Jeho teorie jsou založeny na myšlence,, že i přesto, že lidská kosterní soustava a umístění vnitřních orgánů jsou prakticky stejné jako ty nacházející se u savců pohybujících se na čtyřech nohách, lidé přijali vzpřímený životní styl, jež klade jisté strukturální napětí na kosterní soustavu, což má za následek problémy, jako například ucpání pohybu potravin ve střevech (zácpa) kvůli nepřirozenému (vzpřímenému) umístění orgánů. Jako metodu kompenzující tyto strukturální nedostatky Nishni vymyslel a doporučoval užívání léčby pomocí cviků pro nápravu páteře, jako například „zlatá rybka“ a Nishi-shikiho zdraví posilující techniky (boční vibrační cvičení známé jako „Haifuku Undo“).

Kromě toho, v závislosti na lidském uspořádání tepen a žil, Nishi vyvrátil teorii o srdcem poháněné cirkulaci krve Williama Harveyho, a místo ní navrhl teorii, že vlásečnice jsou skutečnou hnací silou oběhového systému. Abychom vyvážili překážky oběhu ve čtyřech končetinách, které vznikají vlivem vzpřímené pozice u člověka, navrhl cvičení Mokan Undo, které spočívalo v ležení na zádech, zvednutí rukou a nohou a aplikování lehkého chvějivého pohybu.Mimo tato cvičení Nishi také doporučoval použití pomůcek jako je tvrdý polštář ve tvaru polovičního válce, uzpůsobeného k udržení krčních obratlů v perfektní pozici z pohledu strukturálního uspořádání a rovnou spací plošinu (plochou desku) se stejným záměrem pro obratle zbytku páteře. (2)

 

To je alespoň nepřímý důkaz, že matrace jsou obecně špatné pro naše zdraví z pohledu struktury lidského těla. Jestli jsou zbrusu nové nebo použité je nepodstatné. Moje domněnka je tato: matrace nás odlučují od prožívání vlastního těla. Neposkytují odpor nutný k udržení těla ve správném uspořádání a k přizpůsobení dýchání a krevního oběhu. Když přijde řeč na matrace, více není lépe. Méně je lépe.

 

Celý koncept matrace – hlubokého, měkkého místa, kde si mohou unavené kosti odpočinout, je mylný. Menší načechranost nám poskytne větší odpočinek. Není třeba dvě stopy tlustou matraci k navození tvrdosti jednoduchého tvrdého lůžka na podlaze. V tradičním Japonsku měli pravdu nejen se sezením, ale i se spaním. Jejich matrace (futony) jsou podobně tlusté jako klasická deka. Není pochyb o tom, že Nishiho doporučení měly co dočinění s tradičními Japonskými spacími návyky, možná tváří v tvář hrozbě představované západním nábytkem.

 

A tak jsem znovu experimentoval, tentokrát se spaním na tenké, napůl přeložené bavlněné dece. Nemohl jsem tomu uvěřit. Po všech těch letech potíží s hledáním dobré postele, dokonce i těch, které byly považovány za tvrdé, k mému překvapení jsem spal minimálně stejně dobře prakticky na NIČEM. Netvrdím, že to bylo přepychové a pohodlné, ale spal jsem dobře a po probuzení jsem se cítil ještě lépe. V plné míře mi došlo, co Nishi říkal o zlepšení krevního oběhu. Když je povrch tvrdý jako pevná deska, není tu nic, co by stlačovalo svaly. Kosti pohlcují hlavní nápor tlaku, takže svaly s tepnami a žilami jsou uvolněné. Zajímalo by mě, jestli odpor kladený na kosti může zvýšit hustotu kostní hmoty zatímco spíme a jestli tak matrace přispívají k jejímu řídnutí. Byl by to skvělý výzkum, ale nenašel jsem, že by byl kdy proveden.

 

Deník cestovatele po Japonsku:

 

„Přestože mnoho Japonců spí v dnešní době na postelích, spaní na futonech umístěných na podlaze je stále běžné. Lidé na západě označují křeslo, které lze přeměnit na postel, jako futon, ale to je něco úplně jiného, než tradiční japonský futon. Tradiční japonská futonová sada obsahuje shikibuton (spodní futon), kakebuton (přikrývku), a makura (polštář)… Shikibuton je většinou vycpán bavlněnou vatou a je zabalený do shikifu (prostěradla). Japonci používají různé druhy futonů, v závislosti na ročním období, slabší v létě a silnější v zimě.

 

Futon vyrobený z prachového peří je lehký a pohodlný, ale je také nejdražší. Kakebuton je obalený ve speciálním prostěradle. Tradiční Japonský polštář (makura) je naplněn červenými fazolemi nebo pohankovou vycpávkou… Futon je obvykle během dne ukládán do skříně zvané oshiire. Skříň oshiire má pojízdné dveře a obvykle je rozdělena na dva regály. Nejlepší je futon ukládat na horní regál. Japonské domy jsou většinou malé a nemají dostatek místa, takže místnosti slouží více účelům. Během dne, kdy je futon uložen v oshiiru, může být pokoj použit jako pracovna nebo pokoj pro hosty. Je to velmi šikovné…

 

Je důležité futon občas vystavit přímému slunečnímu svitu. Když bude stále zavřený ve skříni nebo rozprostřený na podlaze, může dojít k jeho poškození. Je třeba pamatovat na to, že v Japonsku je velmi dusno, převážně během období dešťů. Je tu k dispozici výrobek zvaný futon kansouki (futonový sušič). Jen ho umístěte mezi kakebuton (futon) a shikibuton (přikrývku) na podlaze. Vyvětrání futonu také napomáhá dobrému spánku… Mimo to se říká, že spaní na futonu je pro zdraví zad lepší než spaní na měkké posteli. Tvrdost podlahy se také zdá být prospěšná pro lidi, kteří mají problémy se zády."

 

Článek v Science News – Spáčův Neprozkoumaný Terén: Lidé v Tradičních Společnostech Spí Překvapujícími Způsoby, který napsal Bruce Bower, vysvětluje, proč jsem měl takové problémy s pátráním po skutečných informacích o spánkových zvycích, chování a biologii – protože, podle Bruce Bowera, šlo o antropologií „rozpačitě“ přehlíženou oblast zájmu.

Dospělí jedinci v tradičních společnostech leží na kůžích, rohožích, dřevěných plošinách, na zemi a zkrátka na všem možném, kromě tlustých, pružných matracích. Polštáře k podpoře hlavy se vyskytují velmi ojediněle a lidé spí v tom, co mají zrovna na sobě. Téměř nikdo, včetně dětí, dodržuje pravidelný čas spánku. Jedinci mají sklony podřimovat a probouzet se několikrát za noc. V těchto nedotčených světech tma do velké míry omezuje množství činností a určuje čas vymezený ke spánku. Lidé v těchto společnostech si často stěžují na příliš mnoho spánku, nikoli na jeho nedostatek.(3)


Má domněnka, že moderní postele (matrace) nejsou nejen potřebné, ale mohou být dokonce kontraproduktivní, začala vypadat věrohodně. Článek také uvádí, že samotná doba spaní, jež je přijímanou normou dnešními „experty v oblasti spánku“, se neshoduje s předindustriálními společenstvími a že nástup umělého osvětlení změnil přirozený denní rytmus našeho těla. Po přečtení několika výzkumů o spánkových vzorech domorodců může člověk jednoduše vytušit, že brečíme na špatném hrobu, když věříme, že matrace vynalezená v NASA vyřeší naše problémy se spánkem.


Podle článku na WebMD, neexistují žádné nezávislé studie prokazující, že jakákoli postel či matrace poskytuje léčebné účinky.

Zákazníci by se neměli nechat zlákat tvrzeními o léčebných výhodách postelí,“ říká Charles Cefalu, MD, mluvčí Amerického Geriatrického Společenství. Říká, že jediné postele, o kterých je možné tato tvrzení použít, jsou předepisovány doktory pro domácí užití a jsou založené na stejné technologii jako léčebné postele užívané v nemocnicích k léčení pacientů s popáleninami.

Článek dále říká, že tvrdé povrchy mohou být problematické, obzvláště pro lidi s artritidou a pro „starší“. Nicméně dále tvrdí, že většina těchto problémů může být zmírněna podpěrnými a podkládacími polštáři – zejména polštář pod koleny při spaní na zádech.
Neexistují žádné vědecké podklady pro to, co se v moderním světě stalo zásadou: matrace. Pokud na ní nespíte, museli jste si dát námahu, abyste se jí vyhnuli. Pokud hledáte tvrdost, proč potřebujete speciální toxické matrace? Módní název a fakt, že ji vymyslela NASA ještě neznamená, že je správná.


Matrace v pravém slova smyslu způsobuje, že se kyčle propadnou a spodní část zad se zhroutí, což narušuje její přirozené uspořádání. Stejný následek má pro tělo ironicky sezení na židli. Když se záda sesunou na sebe, ať už sedíme nebo ležíme, plíce nejsou schopny pojmout tolik kyslíku a dýchání je okamžitě omezeno. Když tělo nedostane dostatečné množství kyslíku, funkce parasympatického nervového systému, který navozuje relaxaci, je narušena. Při mělkém dýchání probíhá k nadprodukci stresových hormonů adrenalinu a kortizolu, což zabraňuje tělu v plném odpočinku. Obložit se měkkými polštáři není skutečně pohodlí. Je to paradoxní, ale podle tohoto přístupu je pohodlí v pevnosti.


Stanovisko přívrženců Nové Ergonomie je, že sezení na židli způsobuje „přetížení předku“ těla. Jelikož jsou svaly vpředu pevnější, tělo se lépe cítí do určitého stupně ohnuté. Podobný efekt sesouvání způsobuje spaní na moderních matracích. Když si potom lehneme na pevný povrch, naše ztuhlé svaly se natáhnou, což je nepříjemné. Proto je měkká postel nutná k udržení nezdravé pozice. Může být sice příjemnější a některým lidem se může dokonce lépe spát, protože je nerozptyluje tělo, které se snaží protáhnout a opět srovnat. Jenže bez zpětné odezvy, kterou nám pevný povrch nabízí, bude docházet k rozvinutí hlubších problému a nedosáhneme našeho plného potenciálu.

 

Je také možné, že existují matrace, které tento negativní efekt nemají. Proč je ale potřebujeme, když nám obyčejná tvrdá deska poslouží stejně?


Pokud matrace hrají nějakou roli ve zlepšení kvality našeho spánku, nejlepší matrace není vůbec matrací, ale spíše něčím jako podložkou nebo tvrdým lůžkem na podlaze – něčím, co se nejvíce podobá zemi, z níž se lidé vyvinuli.

 

Začínáme

 

Počítejte s tím, že při prvním pokusu lehnout si a spát na tvrdém povrchu se budete cítit trochu nepohodlně. Co přesně je myšleno „tvrdým“ povrchem?


Osobně jsem během uplynulého desetiletí vyzkoušel různé postele, futony a přírodní povrchy a došel jsem k názoru, že to, co označují výrobci matrací jako „pevný“ nebo „tvrdý“, se ani zdaleka nepřibližuje tradičním japonským futonům. Co téhle kategorii odpovídá nejlépe je tlustá prošívaná deka na zemi nebo na pevné desce. Ta trocha výplně (mezi třemi až pěti centimetry stlačené vycpávky) nedovolí kyčlím propadnutí se a vychýlení páteře, přičemž ovšem tělo dostatečně tlumí. Ze zkušeností vlastních a ostatních lidí je taková tvrdost funkční pro většinu Američanů, kteří mění svůj životní styl a spací návyky.

 

Budete muset experimentovat sami, abyste zjistili, co funguje pro vás. Můžete začít zdřímnutím si a později tak zkusit spát. Může vám trvat déle než jednu noc, než si na to zvyknete. Postupem času můžete přecházet na tvrdší povrch a porovnat výsledky. Zajímavá věc, které jsem si všiml během neformálního dotazování je, že lidé, kteří vyzkoušeli spaní na tvrdém povrchu, si stěžují na to, že je to moc tvrdé a méně pohodlné, a i přesto spí velice dobře a po probuzení se cítí odpočatě.


Můžete spát na „vyvýšené posteli“ nebo na podlaze. „Vyvýšená postel“ je vyvýšený prostor, kam dáte svou podložku, které ovšem nemá klasickou matraci. Vyvýšená postel je nejlepší pro ty, kteří nechtějí spát na podlaze. Její nevýhoda je, že se přes den nedá snadno odklidit.
Japonci dávají pod futon rohož zvanou tatami. To poskytuje větrání zespodu, což pomáhá řídit tělesnou teplotu a také zabraňuje koncentraci tělesného potu majícího za následek zvlhnutí futonu. Mimo to odděluje futon, deky a polštář od podlahy, která může být špinavá a chladná. Je to skvělý vynález, ale je drahý a né vždy sedí k interiérovému designu. Obyčejná napodobenina rohože tatami může být vyrobena z dříví. Jediné, co je třeba, je laťkový povrch vyvýšený několik centimetrů nad podlahu. Nebo může posloužit i vyvýšená postel, pokud má laťkový povrch.
Lidé trpící zdravotními problémy jako je artritida, skolióza, revmatitismus nebo lidé s křehkými vlásečnicemi budou muset použít zdravý rozum a nebudou spát na tak tvrdém povrchu, jako zdraví jedinci.

 

Cílem, kterého se snažíte dosáhnout, je pozice s neutrální pozicí páteře. Neutrální pozice páteře je přirozená pozice, kdy jsou všechny 3 ohyby páteře – krční, hrudní a bederní – přítomny a v dobrém zarovnání.

 

Pohodlí, které díky spaní na tvrdém povrchu získáte, doceníte až časem. Je to jako rozdíl mezi moderním pečivem a staromódním poctivým chlebem. Jeden je nadýchaný a prázdný, druhý je pevný a zdravý. Budete cítit, jak vaše kyčle a ramena tlačí na povrch a nebudete se propadat jako dříve. Neobeznámenost není pohodlná. Je to příjemné v tom smyslu, že budete mít možnost dýchat zhluboka a tím, jak uzemněné bude vaše tělo, budete mít pocit klidu díky tomu, že je tu v životě něco pevného, na co se lze vždycky spolehnout. Zpočátku můžete mít pocit, že je nemožné si odpočinout, protože to odporuje vaším představám o odpočinku. Cítíte vaši životní energii na místě, kde se vaše tělo střetává se zemí. Ucítíte, kde je vaše tělo nevyrovnané. Dejte tomu nějaký čas. Zdravý rozum a chuť po dobrodružství vás donesou daleko.

 

Spaní tímto způsobem připomíná restorativní jógu a pomůcky mohou být použity stejným způsobem. Cílem je dostat tělo do polohy, aby bylo uvolněné a cítilo se pohodlně. Je k dispozici několik produktů, podušek a polštářů, které mohou být použity mnoha různými způsoby v závislosti na potřebách jednotlivce. Při bolesti bederní části například podložte spodní část zad tenkou podpěrou (když ležíte na zádech). Srolovaná ponožka postačí, ale polštářek na oči plněný lněnými semínky má ideální velikost a tvar. Eventuálně umístěte podhlavník pod kolena. Když spíte na boku, obejměte velký polštář a dejte si jeden mezi kolena, nebo použijte celotělový podpůrný polštář. Ujistěte se také, že váš polštář pod hlavu je dostatečně tlustý. Měl by mít kolem 13 centimetrů (pro většinu lidí) při stlačení – vaše hlava by neměla ležet výš ani níž, měla by být souběžně s postelí.

 

Domnívám se, že hlavními důvody, proč jsou matrace všudypřítomné, jsou tyto:

 

1Vnímané pohodlí je pouze přizpůsobivou odezvou. Přední část našeho těla bývá přetížena kvůli sezení na židlích a spaním na matracích. Když se tělo protáhne a prodlouží na pevném povrchu, ztuhlé svaly a vazy začnou pracovat a jsou cítit, což způsobuje nepohodlí

 

2Psychosomatický aspekt matrací: Vypadá to měkoučce a nadýchaně, takže to MUSÍ být pohodlné

 

3Jelikož matrace vídáme odjakživa, nikdo ani nezpochybní jejich užitečnost. Proto se neprovádí žádné studie

 

4Stoletá reklamní propaganda

 


Ve skutečnosti matrace způsobuje a/nebo skrývá strukturální nevyváženosti v těle, překáží cirkulaci krve a zabraňuje tělu se správně srovnat. Spaní na tvrdém povrchu dokáže přetvarovat záda a srovnat tělo. Pevný povrch na spaní napomáhá vztahu těla s gravitací, se zemí. Je to léčebná praktika dostupná každému z nás, která pracuje, zatímco spíme.

 

 

Autor

Patrick Clark
Přeložil: Sonnak
Zdroj: http://zafu.net/sleepergonomics

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Zpráva vydaná institutem pro medicínu potvrzuje nebezpečnost vakcín

Už mnoho let se střetávají odborníci na přírodní léčbu s představiteli oficiální medicíny v otázkách nebezpečnosti vakcín, avšak poslední zpráva, kterou oficiálně vydal the Institute of Medicine (IOM) předkládá nový významný argument...Rentgeny zubů mohou způsobovat mozkové nádory

Většina z nás ví, že radiace z rentgenů je škodlivá. Její vysoká úroveň zvyšuje riziko několika typů rakoviny a ionizující záření z rentgenů může potencionálně poškodit DNA. Nedávná studie publikovaná v žurnálu Cancer uvádí další důkazy o škodlivosti rentgenů.


Příručka přerušovaného půstu pro začátečníky

Od doby, co jsem s přerušovaným půstem začal, jsem překvapivě přibral na svalové hmotě, snížilo se mi procento podkožního tuku, zvýšila se výbušná síla a zkrátil se čas strávený cvičením.

 

Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz